Plugins - Classic Editor - Stable (latest release) - en to fa translation catalogue (24 entries)

[ctx: Editor Name]
en: Edit (Classic Editor)
fa: ویرایش (ویرایشگر کلاسیک)

[ctx: Editor Name]
en: Edit (Block Editor)
fa: ویرایش (ویرایشگر بلوک)

en: Change settings
fa: تغییر تنظیمات

en: Default editor for all sites
fa: ویرایشگر پیش‌فرض برای همه سایت‌ها

en: Editor Settings
fa: تنظیمات ویرایشگر

en: Default Editor
fa: ویرایشگر پیش‌فرض

[ctx: Editor Name]
en: Block Editor
fa: ویرایشگر بلوک

[ctx: Editor Name]
en: Classic Editor
fa: ویرایشگر کلاسیک

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Block Editor
fa: ویرایش &#8220;%s&#8221; در بلوک ویرایشگر

en: Switch to Block Editor
fa: به ویرایشگر بلوک بروید

en: Switch to Classic Editor
fa: تغییر به ویرایشگر کلاسیک

en: By default the Block Editor is replaced with the Classic Editor and users cannot switch editors.
fa: به صورت پیش‌فرض، ویرایشگر کلاسیک جایگزین ویرایشگر بلوک شده و کاربران توانایی تغییر ویرایشگر را ندارند.

en: Allow site admins to change settings
fa: به مدیران سایت اجازه دهید تنظیمات را تغییر دهند

en: Editor
fa: ویرایشگر

en: No
fa: خیر

en: Yes
fa: بله

en: Allow users to switch editors
fa: اجازه تغییر ویرایشگر به کاربران

en: Default editor for all users
fa: ویرایشگر پیش‌فرض برای همهٔ کاربران

note: Plugin URI of the plugin
en: https://wordpress.org/plugins/classic-editor/
fa: https://fa.wordpress.org/plugins/classic-editor/

note: Author of the plugin
en: WordPress Contributors
fa: همکاران وردپرس

note: Description of the plugin
en: Enables the WordPress classic editor and the old-style Edit Post screen with TinyMCE, Meta Boxes, etc. Supports the older plugins that extend this screen.
fa: ویرایشگر کلاسیک وردپرس را فعال کنید تا ظاهر قدیمی ویرایش و نوشتن پست را مشاهده کنید. همچنین پلاگین‌های قدیمی که صفحه را ارتقا و گسترش می‌دهند نیز پشتیبانی می‌شود.

note: Plugin Name of the plugin
en: Classic Editor
fa: ویرایشگر کلاسیک

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the Classic Editor
fa: ویرایش &#8220;%s&#8221; در ویرایشگر کلاسیک

en: Settings
fa: تنظیمات
